Gdzie wyrzucić stare meble?

Gdzie wyrzucić stare meble?

Meble to odpady gabarytowe. Nie wolno ich wyrzucać do pojemników na śmieci komunalne, ani też pozostawiać w wiatach śmietnikowych. Istnieje jednak kilka odpowiedzialnych i wygodnych sposobów na pozbycie się gabarytów. Co zatem zrobić ze starymi meblami?

Zamówienie kontenera od lokalnej firmy

Jednym z najwygodniejszych sposobów na pozbycie się starych mebli jest zamówienie kontenera od lokalnej firmy zajmującej się wywozem odpadów. W EKO-LOGIS oferujemy kompleksowe usługi tego typu – od podstawienia kontenera aż po transport do punktów utylizacji lub recyklingu. 

Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości samodzielnego przewiezienia mebli do punktu PSZOK lub nie chcą tego robić, ze względu na konieczność organizacji specjalistycznego transportu. Meble to duże, ciężkie i nieporęczne przedmioty, które trudno przenosić i zajmują dużo miejsca.

Aby zamówić kontener, możesz skontaktować się z nami mailowo, telefonicznie lub internetowo. Całość zajmuje kilka minut, a większość naszych realizujemy w mniej niż 24 godziny. Podczas rozmowy nasi fachowcy zapytają o rodzaj mebli, szacowaną ilość, lokalizację oraz termin odbioru kontenera. Doradzą Ci także, jak wybrać odpowiednią pojemność kontenera, a także odpowiedzą na wszystkie inne pytania.

Gdzie wywieźć stare meble? Punkty PSZOK

Alternatywą dla wynajmu kontenera są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK-i przyjmują różnego rodzaju odpady, w tym duże gabaryty, takie jak meble. W każdej gminie powinien znajdować się przynajmniej jeden taki punkt – który działa w określonych godzinach i przyjmuje odpady od mieszkańców bez dodatkowych opłat.

Aby oddać meble do PSZOK-a, należy znaleźć najbliższy punkt, sprawdzić godziny otwarcia i zasady przyjmowania odpadów. Przed wizytą warto upewnić się, że punkt przyjmuje meble, jakie chcesz wyrzucić, a także, jakie są limity wagowe lub ilościowe.

Stare meble można oddać do PSZOK-a za darmo, jednocześnie transport odpadów wielkogabarytowych jest bardzo trudny i w praktyce drogi. Może okazać się, że zamówienie kontenera wcale nie będzie droższe niż przewiezienie mebli do punktu zbiórki. 

Zbiórki odpadów wielkogabarytowych

W niektórych miejscowościach regularnie organizowane są zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Podczas takich akcji mieszkańcy mogą wystawić niepotrzebne meble przed swoje posesje w określonym dniu, a specjalne służby odbierają je i transportują do odpowiednich punktów utylizacji lub recyklingu.

Informacje na ten temat możesz znaleźć na stronach internetowych urzędów miejskich, w lokalnych gazetach i mediach internetowych.

Oddanie mebli na cele charytatywne

Jeśli meble są w dobrym stanie, warto rozważyć ich przekazanie na cele charytatywne. Wiele organizacji i fundacji chętnie przyjmuje używane meble, które następnie przekazują potrzebującym rodzinom lub sprzedają, a dochód przeznaczają na cele dobroczynne.

Takie organizacje możesz znaleźć przez lokalne ogłoszenia, internet lub kontakt z lokalnymi instytucjami społecznymi. Warto zadzwonić i zapytać, jakie meble są potrzebne oraz jakie są zasady ich przekazywania.

Możesz spróbować także sprzedać zużyte meble

Ostatnią opcją jest sprzedaż lub oddanie mebli prywatnie. Można to zrobić poprzez serwisy ogłoszeniowe, media społecznościowe lub tablice ogłoszeń w lokalnych sklepach. Często zdarza się, że ktoś poszukuje używanych mebli i chętnie przyjmie je za darmo lub za niewielką opłatą.