Jakie odpady można wrzucić do kontenera na zmieszane odpady budowlane?

Jakie odpady można wrzucić do kontenera na zmieszane odpady budowlane?

Podczas budowy, remontu lub innych prac (np. rozbiórek) powstaje wiele odpadów. Oprócz gruzu są to także wszelkie opakowania, kleje, zaprawy, pokrycia ścian i podłóg, czy elementy instalacji. Niemal wszystkie śmieci tego typu można składować w kontenerze na odpady zmieszane. Co dokładnie może się tam znaleźć? 

Odpady budowlane a odpady komunalne 

Warto wiedzieć, że kontener na zmieszane odpady budowlane nie jest tym samym, co kontener na odpady komunalne. W tym drugim można umieszczać wszelkie śmieci powstałe podczas codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Na odpady budowlane natomiast potrzebny jest osobny pojemnik – należy go zamówić w firmie zajmującej się wywozem i utylizacją tego rodzaju śmieci. Jeśli potrzebujesz takiego kontenera, skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez formularz kontaktowy.

Zamawiając kontener na zmieszane odpady budowlane, możesz umieszczać w nim niemal wszystkie śmieci powstałe podczas remontu lub budowy.

Kontener na odpady zmieszane – co możesz do niego wyrzucić?

W pojemniku na budowlane odpady mogą się znaleźć:

  • Gruz budowlany – rozkruszony beton, cegły, pustaki, bloczki silikatowe i dachówki. Gruz może być w tym przypadku zanieczyszczony, a więc zawierać resztki zaprawy, powłok malarskich i innych materiałów (np.izolacyjnych).
  • Odpady materiałowe – opakowania plastikowe i tekturowe po materiałach budowlanych, meblach, czy elementach instalacji.
  • Materiały izolacyjne – wata szklana, wełna izolacyjna, styropian. 
  • Armatura sanitarna i ceramika łazienkowa – muszle toaletowe, brodziki, kabiny, wanny, umywalki, baterie, rury, zawory.
  • Elementy pokrycia podłóg – wykładziny, dywany, panele.
  • Stolarka – ramy okienne, szyby, drzwi, ościeżnice, fragmenty konstrukcji drewnianych i plastikowych.
  • Ceramika i inne materiały budowlane – rozkruszone kafle i płytki, gips, kleje, zaprawy, farby.
  • Narzędzia i sprzęty pomocnicze – wiadra, folie, nakładki, elementy rusztowań.
  • Inne elementy: grzejniki, kable, fragmenty instalacji elektrycznej, złom, śruby, drobne narzędzia.

O czym jeszcze należy pamiętać, wynajmując kontener?

Jak widać, w kontenerze na śmieci zmieszane mogą znaleźć się jednocześnie różne materiały: ceramika budowlana, drewno, szkło, i tworzywa sztuczne. W Eko-Logis mamy największą w regionie, rozbudowaną sortownię odpadów. Dzięki temu śmieci, które nam przekażesz, zostaną skutecznie posegregowane, a większość z nich przekazana do recyklingu i ponownie wykorzystana.

Do kontenera na odpady zmieszane można wyrzucać także gabaryty, takie jak stare meble, czy duży sprzęt AGD (pralki, lodówki). Jeśli planujesz wyrzucać takie odpady, wybierz większy kontener lub zamów jego częstszą wymianę. W przypadku wątpliwości odnośnie rozmiaru i częstotliwości odbioru pojemnika skorzystaj z porady naszych fachowców. Pomożemy Ci wybrać wygodne rozwiązanie, optymalne pod kątem finansowym.

W kontenerze na odpady zmieszane można umieszczać również piasek oraz ziemię. Pamiętaj jednak, że nie mogą się tu znaleźć śmieci komunalne, w tym przede wszystkim żywność i odpady organiczne.