Papa – jak powinna być zutylizowana?

Papa – jak powinna być zutylizowana?

Przy naprawie lub wymianie dachu na nowy często pojawia się problem związany z utylizacją odpadów. Materiały budowlane, takie jak dachówki, blacha czy papa dachowa muszą zostać odpowiednio zabezpieczone – w innej sytuacji mogą przyczynić się do zanieczyszczeń środowiska, a także niekorzystnie oddziaływać na zdrowie innych. Jak prawidłowo utylizować papę budowlaną i uniknąć dużych kar finansowych?

Papa budowlana – co to jest?

Papa budowlana to popularny materiał służący izolacji elementów budowli, wykorzystywany głównie do pokryć dachowych. Dzięki dużej wytrzymałości na zmienne warunki atmosferyczne (ujemne temperatury, promieniowanie słoneczne, deszcz) doskonale sprawdza się jako całoroczny lub tymczasowy materiał zabezpieczający budynek przed wilgocią, wodą i nagrzewaniem się. Do produkcji papy budowlanej wykorzystuje się masę smołową lub asfaltową, przy pomocy której nasącza się nośną wkładkę wykonaną ze szkła, tektury lub tworzywa sztucznego.

Taki sposób produkcji zapewnia jej wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, jednak może przyczynić się do degradacji środowiska naturalnego – gdy pozostałości papy po wymianie nie zostaną zagospodarowane w odpowiedni sposób.

Jak utylizować papę?

Sposób utylizacji papy w nieznacznym stopniu różni się od unieszkodliwiania innych rodzajów odpadów budowlanych. Te dwie grupy śmieci wymagają zastosowania specjalnej procedury, która pozwoli przekazać je w ręce firm profesjonalnie zajmujących się dalszym przetwórstwem – nie mogą trafić do zwykłego kosza na śmieci. Papa odpadowa określona w katalogu odpadów kodem 17 03 80 powinna trafić do innego kontenera niż pozostałe śmieci budowlane. Najlepszym rozwiązaniem umożliwiającym bezpieczne pozbycie się papy jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w wywozie tzw. odpadów trudnych.

Firmy, takie jak Eko-logis oferują wywóz papy w kontenerach, a następnie przekazują odpady do spalarni. Na miejscu specjaliści bez zagrożenia dla środowiska i zdrowia innych unieszkodliwiają pozyskany materiał budowlany. W miarę możliwości papa zostaje także poddana recyklingowi, czego efektem są konglomeraty bitumiczne wykorzystywane np. przy naprawie dróg.

Jak zamówić kontener na odpady z papy?

Wywóz papy w specjalnym kontenerze pozwala bezpiecznie przekazać papę do utylizacji i zapobiega otrzymaniu mandatu. Firmy profesjonalnie zajmujące się odbiorem odpadów budowlanych dbają o podstawienie pojemnika w wyznaczonym miejscu zgodnie z umówionym terminem. Kontenery na odpady z papy dostępne są w różnych wariantach gabarytowych – od 2,5 do 10 m³. Duży wybór umożliwia wygodne dopasowanie rodzaju kontenera do potrzeb i ilości zużytej papy. W celu zamówienia kontenera – skontaktuj się z nami. W Eko-logis obsługujemy zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych na terenie całego Dolnego Śląska.

Mniejsze ilości odpadów z papy można przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów działającego w obrębie gminy. Minusem rozwiązania jest konieczność organizacji transportu we własnym zakresie oraz obowiązujące limity ilościowe. Przed dostarczeniem papy do punktu warto również szczegółowo zapoznać się regulaminem gminnego PSZOK-a – wybrane miejsca nie przyjmują odpadów z papy budowlanej.

Ile kosztuje utylizacja papy?

Cena utylizacji papy zależy od wielu czynników m.in. pojemności kontenera, czasu wynajmu oraz lokalizacji podstawienia. W Eko-logis dostarczamy kontenery na odpady z papy już od 950 złotych. Koszt wywozu kontenera może zmienić się przy wynajmie większej liczby pojemników na odpady.

Co grozi za nielegalne składowanie papy?

Zgodnie z polskim prawem składowanie odpadów budowlanych na terenie posesji grozi mandatem w wysokości 1500 złotych. Nie należy również zapominać, że odpady z papy pozostawione w niedozwolonym miejscu degradująco wpływają na środowisku i w dłuższej perspektywie czasu stanowią zagrożenia zdrowia i życia innych. Ponadto nielegalny wywóz papy do lasu lub innych niewskazanych miejsc może zakończyć się otrzymaniem kary finansowej w kwocie 5000 złotych (lub więcej).