Sortowanie śmieci od A do Z – przewodnik

Sortowanie śmieci od A do Z – przewodnik

Prawidłowe sortowanie śmieci w domu to dziś podstawa. Choć wiele osób już od dłuższego czasu dba o segregację odpadów, temat ten wciąż budzi wątpliwości – nie wszystkie zasady są intuicyjne. Jak sortować śmieci zgodnie z obowiązującymi przepisami? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do jakich pojemników należy wrzucać wybrane odpady, a także jak powinno wyglądać sortowanie śmieci w domu. Poznanie najważniejszych zasad z pewnością ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie. Zaczynamy!

Kluczowe zasady w sortowaniu śmieci

Każdy pojemnik przeznaczony do sortowania odpadów oznaczony jest specjalnym kolorem. Podstawowe kolory wykorzystywane do segregacji to: niebieski, żółty, zielony, brązowy oraz czarny. Co wrzucamy do konkretnego kontenera?

Sortowanie śmieci – kolory pojemników

Pojemniki niebieskie – przeznaczone do papieru. Wrzucamy do nich czyste opakowanie papierowe i tekturowe, zeszyty, gazety, ulotki, torby papierowe, itp. Czego nie wrzucamy? Przede wszystkim ręczników papierowych (włókna celulozowe w tych produktach są dość krótkie i nie nadają się do recyklingu), papieru powleczonego folią, czy kartonów po napojach. Nie można umieszczać w nich również mokrego i zanieczyszczonego papieru.

Pojemniki żółte – wrzucamy do nich metal i tworzywa sztuczne, czyli m.in.: plastikowe butelki po napojach, plastikowe i wielomateriałowe opakowania, w tym te po środkach czystości, żywności i kartony po napojach. W pojemnikach żółtych gromadzone są puszki, kapsle, a także folia. Nie wolno do nich wrzucać baterii, butelek, czy zużytego sprzętu AGD.

Pojemniki zielone – składujemy w nich szkło, czyli puste butelki i słoiki, a także szklane opakowania po kosmetykach. Pojemniki zielone nie nadają się do segregacji szkła żaroodpornego, ceramiki, żarówek itp.

Pojemniki brązowe – przeznaczone do sortowania odpadów biologicznych, takich jak przykładowo resztki jedzenia (z wykluczeniem kości i mięsa), czy zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe. Nie można wyrzucać tutaj popiołu, oleju jadalnego i leków.

Pojemniki czarne – przeznaczone są na odpady zmieszane, czyli takie, których nie można odzyskać w procesie recyklingu.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy masz do czynienia z bardziej kłopotliwymi odpadami, jak chociażby wielkogabarytowe, czy zużyty sprzęt AGD? Pamiętaj, że tego typu odpady składujemy w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, jak np. kontenery na śmieci wielkogabarytowe, czy PSZOKi (punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Te pierwsze są wygodniejsze z racji tego, że można zamówić je pod drzwi, a po kilku dniach zapełniony kontener zabierany jest przez pracowników firmy zajmującej się wywozem. Z kolei do punktów selektywnej zbiórki śmieci trzeba przyjechać we własnym zakresie i samemu przywieźć sprzęt do wyrzucenia.

Sortowanie śmieci w domu

Zastanawiasz się, jak sortować śmieci w domu? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek. Przede wszystkim warto zadbać o zakup kilku mniejszych pojemników, do których będziesz wrzucać poszczególne odpady. Pamiętaj o opróżnianiu opakowań po żywności, odkręcaniu kapsli, a także zgniataniu kartonów, aby zajęły jak najmniej miejsca.

Przyswojeniu sobie wszystkich wspomnianych zasad sprawi, że sortowanie śmieci stanie się nie tylko łatwe, ale wręcz naturalne.

W EKO–LOGIS zajmujemy się wywozem odpadów i gruzu – jeśli chcesz zamówić kontener na określony rodzaj śmieci (w tym także wielkogabarytowych), sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami!