Wywóz gruzu – jaki kontener wybrać?

Wywóz gruzu – jaki kontener wybrać?

Gruz to nieodłączny element każdej budowy, ale również remontu czy pozostałych prac renowacyjnych. Wraz z innymi śmieciami tzw. kłopotliwymi (fragmenty instalacji, elementy wielkogabarytowe) tworzy grupę opadów, które należy przechowywać i utylizować na specjalnych zasadach. Niezbędny będzie w tym przypadku odpowiedni kontener.

Czym jest gruz i inne odpady budowlane?

Gruz budowlany to wszelkie elementy tworzące konstrukcje budynków. Będzie to na przykład beton oraz wszelkie produkty ceramiki budowlanej: cegły, potłuczone dachówki, czy pokruszone płytki ceramiczne. W trakcie prac remontowo-budowlanych powstaje także wiele innych odpadów kłopotliwych (bardzo ciężkich, wielkogabarytowych lub niewygodnych w transporcie) – płyty gipsowo-kartonowe, elementy armatury sanitarnej, zużyte sprzęty, ale także ziemia i piasek. 

Zarówno gruz jak odpady okołobudowlane najwygodniej jest usunąć, wynajmując kontener od wyspecjalizowanej firmy. Trzeba jednocześnie pamiętać, że takich śmieci nie wolno (nawet w niewielkich ilościach) wyrzucać o zwykłych śmietników komunalnych.

Wybór kontenera na gruz – o czym należy pamiętać?

To, jaki kontener wybierzesz, zależy od dwóch czynników – rodzaju odpadów oraz tego, jaka ich ilość powstała lub powstanie w trakcie prowadzonych prac. Biorąc pod uwagę rodzaj odpadów, masz do dyspozycji:

-Kontener na gruz czysty – tutaj można umieszczać tylko gruz budowlany, a więc fragmenty posadzek, betonowe elementy konstrukcji, dachówki i płytki ceramiczne.

-Kontener na odpady zmieszane – można wyrzucać tu wszystkie pozostałe śmieci, takie jak płyty gipsowo-kartonowe, kleje, zaprawy, złom, styropian, folię, a także ziemię czy odpady zielone.

Jaki kontener wybrać? Dostępne wielkości

To, jaką pojemność kontenera wybierzesz, zależy od skali prowadzonych prac, a także ich charakteru. Remont zakładający demontaż ścian lub skuwanie starych posadzek będzie wiązał się z większą ilością gruzu. Znacznie mniej odpadów powstanie na przykład przy wykańczaniu nowego mieszkania deweloperskiego.

Do typowych prac remontowych w domu lub mieszkaniu optymalnym rozwiązaniem jest zazwyczaj kontener o pojemności 2,5 lub 3,5 m³. Dla większych inwestycji zaleca się kontener o pojemności 7 m³. W użytku przemysłowym wykorzystuje się kontenery aż do 36 m³.

Komu zlecić wywóz gruzu?

Dostarczenie odpowiedniego kontenera oraz usługę utylizacji zebranych odpadów najwygodniej jest zlecić firmie zlokalizowanej blisko miejsca, w którym prowadzone są prace. 

W Eko-logis utylizujemy odpady kłopotliwe na terenie całej południowo-zachodniej Polski. Dla przykładu wywóz gruzu w Legnicy możesz zlecić naszemu lokalnemu oddziałowi w tym mieście. Nie musisz wcale szukać adresów naszych biur – wystarczy, że zadzwonisz na ogólny numer (znajdziesz go na górze strony), a my dopasujemy najbliższy punkt do Twojej lokalizacji. Jeśli nie wiesz, jaki kontener będzie odpowiedni, skorzystaj z porady naszych specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie. Kompletną usługę wywozu gruzu można zamówić bez wychodzenia z domu – telefonicznie lub przez internet.