Kolory koszy na śmieci – dlaczego warto je znać?

Kolory koszy na śmieci – dlaczego warto je znać?

Prawidłowa segregacja śmieci powinna dziś być dla każdego codziennością. Jednak nie wszystkie zasady związane z właściwym sortowaniem śmieci są dla wielu osób do końca jasne. Dowiedz się, co dokładnie oznaczają poszczególne oznaczenia kolorystyczne na śmietnikach, a także – jakie odpady możesz wyrzucać do konkretnych pojemników, a jakie nie.

Kolory pojemników na odpady

Kolory koszów na śmieci znacznie ułatwiają poprawną segregację odpadów komunalnych. Dzięki kolorowym oznaczeniom dokładnie wiemy, jakie śmieci powinniśmy wyrzucić do konkretnych koszów. Co kryje się pod poszczególnymi oznaczeniami kolorystycznymi? Poznaj wszystkie kolory pojemników na śmieci!

Niebieskie śmietniki

Pojemniki na odpady w kolorze niebieskim są przeznaczone do papieru. Wyrzucamy do nich czyste opakowanie papierowe i tekturowe, zeszyty, gazety, ulotki, torby papierowe itp. 

Czego nie wyrzucamy? Przede wszystkim ręczników papierowych (włókna celulozowe w tych produktach są dość krótkie i nie nadają się do recyklingu), papieru powleczonego folią czy kartonów po napojach. Nie można umieszczać w nich również mokrego i zanieczyszczonego papieru.

Żółte śmietniki

Do pojemników na odpady w kolorze żółtym wyrzucamy metal i tworzywa sztuczne, czyli plastikowe butelki po napojach, plastikowe i wielomateriałowe opakowania, w tym te po środkach czystości i żywności oraz kartony po napojach. W pojemnikach żółtych gromadzone są również puszki, kapsle, a także folia.

Czego natomiast nie wyrzucamy do pojemników z żółtym oznaczeniem? Nie wolno do nich wyrzucać baterii, butelek czy zużytego sprzętu AGD.

Zielone śmietniki

W pojemnikach w kolorze zielonym składujemy szkło, czyli puste butelki i słoiki, a także szklane opakowania po kosmetykach. 

Należy również pamiętać, że pojemniki zielone nie nadają się do segregacji szkła żaroodpornego, ceramiki, żarówek itp.

Brązowe śmietniki

Pojemniki w kolorze brązowym przeznaczone są do sortowania tak zwanych bio odpadów, czyli resztek jedzenia (z wykluczeniem kości i mięsa) czy kwiatów i roślin doniczkowych. 

Co ważne, do brązowych koszy nie można wyrzucać popiołu, oleju jadalnego i leków.

Czarne śmietniki

Pojemniki na śmieci w kolorze czarnym przeznaczone są na odpady zmieszane, czyli takie, których nie można odzyskać w procesie recyklingu.

Segregowanie śmieci – dlaczego jest tak ważne?

Prawidłowe segregowanie śmieci ma ogromne znaczenie dla kondycji naszej planety. Dlaczego?

Dzięki segregowaniu odpadów możliwe jest poddanie ich recyklingowi. Dawanie drugiego życia śmieciom pozwala na ograniczenie produkcji nowych materiałów, a co za tym idzie, generowania nowych śmieci. Dzięki obróbce i ponownemu użyciu jesteśmy w stanie pozostawić mniej odpadów w środowisku naturalnym. Taka zrównoważona gospodarka odpadami znacznie zwiększa komfort naszego codziennego życia. 

Należy także pamiętać, że dzięki segregowaniu odpadów oraz recyklingowi zmniejszamy emisję trujących gazów do atmosfery, a także jesteśmy w stanie ograniczyć przedostawanie się szkodliwych substancji do gleb i wód – dzięki temu żywność staje się zdrowsza, a życie w morzach i oceanach kwitnie. 

Segregacja i recykling pozwalają również oszczędzać energię na ogromną skalę. Brak konieczności produkcji nowych tworzyw itp. wiąże się z ograniczeniem zużycia energii w fabrykach i zakładach produkcyjnych.

Dowiedz się więcej o świadomym gospodarowaniu śmieciami i przeczytaj nasz artykuł: Oznaczenie plastiku – poznaj najważniejsze symbole na opakowaniach plastikowych i nie tylko.