Oznaczenie plastiku – poznaj najważniejsze symbole na opakowaniach plastikowych i nie tylko
Oznaczenia na plastiku mogą wiele nam powiedzieć o produkcie. Dzięki znajomości symboli na plastikowych opakowaniach oraz innych elementach wykonanych z tworzyw sztucznych jesteśmy w stanie podejmować lepsze decyzje konsumenckie, a także zadbać o swoje zdrowie. Poznaj najważniejsze oznaczenia na plastiku oraz dowiedz się, jakie produkty są wytwarzane z poszczególnych tworzyw sztucznych.
Oznaczenia na opakowaniach plastikowych
Na wszystkich opakowaniach wykonanych z plastiku widnieje oznaczenie, które ma na celu poinformować nas, z jakim plastikiem mamy do czynienia. Taki symbol znajdziemy zazwyczaj na spodzie danego opakowania.
Jakie symbole najczęściej występują na plastikowych opakowaniach?
- PET / PETE, czyli jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Politereftalan etylenu, ponieważ tak brzmi pełna nazwa, wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji butelek na wodę lub inne napoje. Należy pamiętać, że opakowania wykonane z plastiku z oznaczeniem PET/PETE nie powinny być ponownie wykorzystywane – są to opakowania jednorazowe. Co więcej, tworzywo to nie powinno mieć zbyt długiego kontaktu ze słońcem, ponieważ może to doprowadzić do uwalniania szkodliwych substancji.
- HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości, wykorzystywany jest do produkcji pojemników i foliowych opakowań na żywność. Często wykorzystuje się go także przy produkcji nart, a nawet żagli. HDPE uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych dla człowieka.
- V / PVC, inaczej polichlorek winylu, to kolejne wyjątkowo często wykorzystywane tworzywo sztuczne. Używane jest między innymi do produkcji folii na żywność, a także wykładzin, stolarki okiennej oraz, co ciekawe, płyt winylowych. Należy jednak podkreślić, że plastiku z takim oznaczeniem nie można spalać, ponieważ wydziela wtedy toksyczne dla ludzi substancje.
- LDPE, czyli polietylen niskiej gęstości. Wykorzystywany jest on przede wszystkim w branży spożywczej, jednak znajduje szerokie zastosowanie także w przemyśle farmaceutycznym.
- PP to polipropylen wielokrotnego użytku, który wykorzystywany jest najczęściej do produkcji opakowań na żywność. Stosowany jest także do wytwarzania rur oraz przewodów elektrycznych. Jest to obok HDPE jedno z bezpieczniejszych tworzyw.
- PS, czyli polistyren – znany szerzej jako styropian. Warto pamiętać, że jest to tworzywo toksyczne, dlatego też należy unikać wytwarzania z niego opakowań na żywność.
Na opakowaniach plastikowych często widnieje także symbol BPA free. Jeśli go nie ma, pamiętaj, aby nie podgrzewać opakowania, ponieważ może być to dla Ciebie niebezpieczne!
Oznaczenie PET – co jeszcze należy o nim wiedzieć?
Plastikowe opakowania z oznaczeniem PET są najczęściej wykorzystywane na całym świecie. Tworzywo to jest lekkie i łatwe w transporcie, dlatego też tak wiele firm produkuje z niego butelki lub inne opakowania.
Należy jednak pamiętać, że mimo iż plastik z oznaczeniem PET sam w sobie nie jest dla nas szkodliwy, to przez jego nadmiar społeczeństwo mierzy się ze sporym problemem. Masowa produkcja oraz niezwykle długi czas degradacji sprawiają, że fala plastiku nas zalewa. Dlatego też znacznie lepszym rozwiązaniem dla nas samych, jak i dla całej planety, jest korzystanie z butelek i opakowań wielokrotnego użytku.
Dlaczego warto znać oznaczenia na plastiku?
Znajomość oznaczeń na plastiku pozwala nam na zwiększenie swojej świadomości jako konsumentów. Znając oznaczenia oraz posiadając wiedzę, co się za nimi kryje, jesteśmy w stanie podejmować lepsze decyzje w sklepie. Dodatkowo wiemy też, jak obchodzić się z poszczególnymi rodzajami plastiku, aby były one dla nas w pełni bezpieczne.
Czytaj również: Sortowanie śmieci od A do Z